galeria - zdjęcia związane z tekstami
< poprzednie
< poprzednie
Dokumentacja fotograficzna terenu nekropolii jest nader skromna. Zdjęcia z pogrzebu, przemarsz konduktu, czy też zdjęcie nagrobka z dawnych lat, to w sumie rzadkość. Tym bardziej warto, aby te uzyskane ślady dawnych dni, zachować.
Wielokrotnie, niejako „przy okazji” wglądu bądź pozyskania zdjęć z pogrzebu lub cmentarza, miałem możliwość zapoznania się z innymi czy to dokumentami, czy fotografiami niezwiązanymi bezpośrednio z tym cmentarzem. Jednak z uwagi na rzadkość takich artefaktów z jednej strony, a z drugiej na powiązanie z osobą mającą kontakt z nekropolią, również i to chciałbym zaprezentować. Być może, będzie to pomocne osobom zainteresowanym innymi tematami.
Zdjęcie zostało wykonane w okresie około 1948-1953 roku w dolnej części cmentarza, najprawdopodobniej w sektorze C6, lub C4. Właśnie w tym ostatnim, odbywało się bardzo dużo pogrzebań dzieci martwo urodzonych. Tak mogło być w tym przypadku, gdyż nie widać księdza. Zapełnianie nekropolii takimi pochówkami doprowadziło do wciąż powiększającego się obszaru miejsc bardzo zaniedbanych i zachwaszczonych. Wynikało to z faktu, że większość kobiet pochodziła spoza Bielska. Z racji komplikacji po porodzie często nie mogły uczestniczyć w nawet tak skromnym pochówku. Po wyjściu ze szpitala wracały do swoich domów, sporadycznie odwiedzając miejsce pochówku. Z racji braku nagrobka, braku oznaczenia i systematycznej troski o grób, po paru latach trudno było odnaleźć grób. Z biegiem czasu miejsca takie były likwidowane, a tylko znikoma część prolongowana. W wielu przypadkach, na dotychczas dziecięcych miejscach, powstawały groby dorosłe.
Warto zauważyć, że jeszcze w latach 50-tych XX wieku, głównym sposobem odchwaszczania terenu w tej części cmentarza, był wypas krowy.