urodził się 30 października 1853 roku w Sanoku, ówczesnej Galicji, w szlacheckiej rodzinie urzędniczej pochodzącej z Czech. Od 1885 roku działał w bielskim starostwie jako komisarz rządu krajowego. W 1895 roku został mianowany powiatowym starostą cieszyńskim, sprawując tę funkcję przez 10 lat. Gdy w 1905 roku otrzymał tytuł cesarsko-królewskiego radcy dworu przy Rządzie Krajowym w Opawie, musiał opuścić Cieszyn przenosząc się do Opawy. Chcąc uhonorować zasługi Dobrowskiego na rzecz mieszkańców Cieszyna, na posiedzeniu w dniu 23 września 1905 roku Wydział Gminny nadał mu honorowe obywatelstwo. Wnioskodawcą nadania tytułu był burmistrz Leonhard Demel, który w uzasadnieniu podkreślił, że wniosek dla Dobrowskiego nie jest równoznaczny z wyrażeniem zaufania do rządu.
Był Rycerzem Orderu Żelaznej Korony III Klasy oraz Rycerzem Orderu Franciszka Józefa. Był również honorowym obywatelem Jabłonkowa.
Zmarł w Opawie w wieku 55 lat 7 grudnia 1908 roku w swoim domu przy Jaktarstr. 19, pochowany na tutejszym cmentarzu sektorze A2 w miejscu nr 150.
W miejscu jego pogrzebania po 70 latach nastąpiły nowe pochówki.
Dziękuję panu Piotrowi Kenigowi z rozszyfrowanie niemieckiego tekstu pochówkowego. Treść informacji oparta na artykule pana Janusza Spyry.
Krzysztof Raczek