urodziła się 24 czerwca 1919 roku w Warszawie, jako najmłodsze z sześciorga dzieci Stanisława Bełzy i Jadwigi Kobylańskiej, studentka Sorbony, w okresie przedwojennym dziennikarka w Warszawie.
W czasie wojny aresztowana i torturowana przez Niemców na Pawiaku. Do dziś nie wiadomo, czy jej uwięzienie miało związek z patriotyczną działalnością ojca (który zmarł w 1929 r.), czy też ona sama była zaangażowana w działalność konspiracyjną. W wyniku starań AK oraz dużej łapówce została uwolniona.
Od 1945 roku zamieszkała w Bielsku przy ul. Batorego. Przez pewien czas prowadziła bielski fotoplastykon, a później utrzymywała się wyłącznie z udzielania lekcji języków obcych. Grażyna Bełza zmarła 7 kwietnia 1975 roku, pochowana w sektorze C3 w grobie nr 849.
Jej ojciec – Stanisław Bełza (1849-1929) był warszawskim adwokatem, podróżnikiem, pisarzem i publicystą, działaczem politycznym i niepodległościowym. Dążył do przyłączenia Górnego Śląska do Polski łożąc wielkie sumy na wspomożenie Powstań Śląskich. Brał udział w wiecach i akcjach plebiscytowych. Honorowy obywatel Królewskiej Huty (Chorzowa), odznaczony Polonia Restituta, autor opracowania „Śląsk musi być nasz”.
Jej dziadek – Józef Bełza (1805-1888) był pionierem polskiego cukrownictwa, profesorem Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w Marymoncie i Szkoły Farmaceutycznej. W czasie powstania listopadowego jako członek Gwardii Narodowej, produkował saletrę. Był członkiem Rady Lekarskiej Królestwa Polskiego, komisarzem fabryk w Wydziale Przemysłów i Kunsztu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu (1851-1863). W latach 1852-1863 był też członkiem Rady Przemysłowej w Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych.
Jej stryj – Władysław Bełza w młodości był sekretarzem ociemniałego poety Wincentego Pola, piewcą polskości, działaczem narodowym na Śląsku i w Wielkopolsce. Był współzałożycielem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i Wydawnictwa Macierzy Szkolnej, autorem słynnego wiersza pt. „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego” – Kto ty jesteś? – Polak mały – jaki znak twój? – Orzeł biały…