syn Wawrzyńca i Anny urodził się 3 września 1912 roku w Klepaczce k. Częstochowy w rodzinie chłopskiej jako pierwsze z dwunastu dzieci. Miał wyższe wykształcenie prawnicze, uczestniczył w walkach obronnych w 1939 roku. Przed wojną należał do „Wici” (młodzieżówa PSL w latach 1945-1949). Po wyzwoleniu był członkiem PPR oraz pracował w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku. Zginął zastrzelony wraz żołnierzem Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego kapralem Józefem Kajzerem w dniu 18 czerwca 1946 roku na trasie Stare Bielsko-Lipnik.
W książce ”Dzień wczorajszy” autorstwa Jana Kantyki i Andrzeja Koniecznego (znajdujemy opis śmierci Władysława z rąk oddziału NSZ „Bartka”):
”Już po drodze powtórzyli numer ze sfingowanym porodem, kiedy napotkali na szosie prowadzącej do Bielska funkcjonariusza bezpieczeństwa, Władysława Kudłę i kaprala KBW, Józefa Kajzera jadących na rowerach do szkoły w Lipniku, gdzie odbywało się zebranie zwołane z okazji zbliżającego się referendum. Kobieta głośno jęczała, mężczyzna zaś wzywał pomocy. Kiedy tamci podjechali bliżej, otworzyli do nich z bliska ogień, raniąc śmiertelnie. Znaleźliśmy ich na szosie martwych…”.
Władysław Kudła i Józef Kajzer zostali pochowani w sąsiadujących ze sobą grobach (grób Kajzera dziś nie istnieje) w sektorze BIV w miejscach 2865, 2866.
Do zdarzenia doszło w okresie przedreferendalnym, w którym obywatele mieli wypowiedzieć się w głosowaniu legitymizującym powojenną narzuconą rzeczywistość, na poniższe pytania:
1. Czy jesteś za zniesieniem senatu?
2. Czy chcesz utrwalenia w przyszłej Konstytucji ustroju gospodarczego, wprowadzonego przez reformę rolną i unarodowienia podstawowych gałęzi gospodarki krajowej z zachowaniem ustawowych uprawnień inicjatywy prywatnej?
3. Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?